Besplatna zdravstvena zaštita u inostranstvu: Kako do potvrde u 25 zemalja?

Tokom letnje turističke sezone, pored izbora destinacije, ključno je planirati i zdravstvenu zaštitu na putovanju. Koje su to zemlje i kako do potvrde?

8
Besplatna zdravstvena zaštita u inostranstvu: Kako do potvrde u 25 zemalja?
Photo source: Plumguide.com
- Sponzor članka -hikvision srbija

Tokom letnje turističke sezone, pored izbora destinacije, ključno je planirati i zdravstvenu zaštitu na putovanju. Osigurana lica Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) imaju pravo na besplatnu hitnu zdravstvenu zaštitu u čak 25 zemalja sa kojima je potpisan odgovarajući sporazum o saradnji.

Koje zemlje pokriva ovaj sporazum?

Spisak država u kojima osiguranici RFZO mogu ostvariti besplatnu hitnu medicinsku zaštitu uključuje: Austriju, Belgiju, Bugarsku, Češku, Francusku, Holandiju, Hrvatsku, Luksemburg, Mađarsku, Nemačku, Poljsku, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju, Tursku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Italiju, Norvešku, Rusiju, Grčku, Španiju, Tunis, Švajcarsku i Kvebek.

KUC – KUC! Jeste li kod kuće? Evo kako da zaštitite vaš dom dok ste na godišnjem

Koja je procedura za dobijanje potvrde?

Predstavnica RFZO, Vesna Latinović, objašnjava: „Osiguranici mogu na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja dobiti besplatnu potvrdu za boravak u inostranstvu. Potvrdu izdaje matična filijala RFZO, ali je neophodno prvo da se obrate izabranom lekaru koji izdaje izveštaj o zdravstvenom stanju. Na osnovu tog izveštaja, lekarska komisija donosi ocenu, a uz pozitivnu procenu matična filijala izdaje potvrdu.“

Najtraženije destinacije za izdavanje potvrda tokom leta su Hrvatska, Crna Gora, Slovenija, Nemačka, Mađarska i Austrija. Iako Grčka spada u atraktivne zemlje, sa njom Srbija nema sporazum o zdravstvenoj zaštiti, pa osiguranici tamo zdravstvene usluge plaćaju sami i naknadno mogu podneti zahtev za refundaciju po povratku u zemlju.

Kuda na odmor? Gde ići i šta zaobići?

Važni uslovi i preporuke

Potvrda se ne može izdati ukoliko je osiguranik u prethodnih 12 meseci imao pogoršanje hroničnih bolesti ili stanja koja bi mogla zahtevati medicinsku intervenciju tokom boravka u inostranstvu.

U slučaju hospitalizacije, zdravstvena ustanova u inostranstvu kontaktira matičnu filijalu RFZO za pribavljanje saglasnosti za hitan prijem pacijenta. Trajanje lečenja na teret RFZO nije vremenski ograničeno, već traje dok pacijent ne bude sposoban za povratak u Srbiju.

Zbog velikog interesovanja, preporuka je da se zahtev za izdavanje potvrde podnese nekoliko dana pre planiranog putovanja.

Šta je NELEGALNO u UAE?: Od Dubajia do Abu Dabija

5/5 - (1 vote)
IZVOREuronews Srbija
Prethodni članakOD BIOSKOPA DO KOMANDNOG CENTRA: TOP 10 Security tehnologija iz SCI- FI filmova koje danas koristimo – Budućnost je ovde!