
Brojni bezbednosni incidenti u vrtićima obeležili su 2022.godinu a kako su medijski propraćeni, izazvali su veliko zaprepašćenje i burne reakcije građana. Brojne provale, krađe, oštećenja i uništenja imovine, nasilje među decom, zloupotrebe nastavnog kadra, dojave bombi i druge opasnosti dovešće do pojačanja mera zaštite, te se može očekivati da će video nadzor i fizičko obezbeđenje biti uvedeni kao obaveza u predškolskim ustanovama kao jedna od proaktivnih mera obezbeđenja u 2023.godini.
SecuritySEE magazine u više navrata stavljao je akcenat na strategiju obezbeđenja vaspitno-obrazovnih ustanova kroz izradu procene rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja, posebno jer je zakonom propisani akt obavezan. Pročitajte OBAVEZNO!
Bezbednost dece od A do Š: Koliko je vaše dete sigurno u vrtiću i školi?
Kako Danas izveštava, Tijana Šerbula, potpredsednica beogradskog odbora Stranke slobode i pravde (SSP) ocenila I uputila je apel na nadležne institucije da je neophodno uvesti video nadzor u sve vrtiće i da se obezbede čuvari na objektima koji su često meta provalnika, da bi se rešilo pitanje sigurnosti dece i imovine. Ona je ocenila da se u vrtiću „Maslačak“ dogodio nezapamćen stepen vandalizma, gde deca provela dan jer nije imao ko da ih čuva, iako su huligani prethodne noći provalili u to obdanište, urinirali po sobama, bacali pikavce, ukrali tehniku i pojeli i popili svu hranu i piće.
„Iako se hvale sjajnim uslovima za rad i procvatom predškolskih ustanova, Grad već neko vreme ignoriše zahteve roditelja za uvodjenje privatnog obezbeđenja ili video nadzora“, rekla je Šerbula u pisanoj izjavi i dodala da gradska vlast traži da troškove za to snose roditelji.
Ona je dodala da roditelji već plaćaju troškove nabavke čaša, ubrusa, bojica i hartije i ocenila da briga za za najmladje i njihove roditelje i vaspitače nije adekvatna, dok je za njihovu bezbednost nadležan gradski Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu.
Da podsetimo da instalacija video nadzora, pozicije njihove instalacije, odnos naručioca i pružaoca usluga mora biti u strogim zakonskim okvirima i da nema mesta improvizaciji i donošenju odluka “na svoju ruku”.
Angažovanje “čuvara”, još jedna je greška koja se neretko pravi poistovećujući poziciju domara/ noćnog čuvara sa službenikom obezbeđenja. Bilo koja aktivnost na zaštiti objekta ne sme se sprovoditi ad hoc prema sopstvenim procenama već prema Zakonu o privatnom obezbeđenju, Zakonu o zaštiti podatka o ličnosti, i drugim srodnim zakonima i podzakonskim aktima koji se tiču obezbeđenja objekata. (Zakon o zaštiti od požara, Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i drugo).
Za više detalja o proceni rizika i značaju za sprovođenje strategije obezbeđenja pročitajte: PROCENA RIZIKA: Alat strateškog planiranja.
Za konsultacije i izradu akta – procena rizika u zaštiti lica imovine i poslovanja, kontaktirajte specijalni tim sa odgovarajućim licencama u domenu privatnog obezbeđenja.