Pojačani su međunarodni, tranzitni saobraćaj, kao i vangradska putovanja. Sa druge strane, smanjen intenzitet gradskog saobraćaja tokom leta dovodi do veće brzine kretanja vozila i težih saobraćajnih nezgoda. Letnje vremenske prilike remete koncentraciju i moć opažanja, posebno kod starijih vozača, a posledica toga su zakasnele reakcije u rizičnim situacijama.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, nepropisana i neprilagođena brzina je i dalje najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda u Srbiji i uzrokuje čak 34,1% svih nesreća koje se dogode na putevima. Vozač koji je pod dejstvom alkohola, ima 13 puta veću verovatnoću da učestvuje u saobraćajnoj nezgodi, dok vozač koji koristi mobilni telefon za vreme vožnje ovaj rizik povećava 23 puta.
Bezbednost saobraćaja na putevima odavno je globalni problem i u svetu godišnje gine oko 1.300.000 ljudi, a između 20 i 50 miliona njih bude povređeno. U Srbiji se, prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, od 1980. do 2015. godine dogodilo više od 1,3 miliona saobraćajnih nesreća u kojima je poginulo 40.000 ljudi – gotovo ceo jedan grad.
Najveći rizik od smrtnog stradanja u Srbiji imaju mladi između 15. i 29. godine, i osobe iznad 65 godina. Nakon završetka osnovne škole većina mladih osoba postaje aktivna u saobraćaju razvijanjem društvenog života, dok se kod starijih osoba dešavaju psihofizičke promene koje povećavaju rizike. Statistički podaci pokazuju da rizik od saobraćajne nesreće opada sa pređenim kilometrima tokom godina vožnje jer se stiče potrebna saobraćajna zrelost.
Ipak, od usvajanja Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima 2009. godine, broj saobraćajnih nezgoda polako opada, pa je Srbija izašla iz zone visokog javnog rizika u poređenju sa ostalim evropskim zemljama. Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, period od 2011. do 2020. godine proklamovan je za Deceniju akcije za bezbednost saobraćaja na putevima. Period do 2020. godine treba da bude vreme za punu mobilizaciju i donošenje strateških i sistemskih mera svih subjekata koji se bave unapređenjem nivoa bezbednosti saobraćaja.